Ramiro Pinilla

Data urodzenia: 13 września 1923
Miejsce urodzenia: Bilbao
Tematyka: kryminał

Debiutował jako autor kioskowych kryminałów, pisanych pod pseudonimem. Swojemu pseudonimowi z młodości dedykuje swą późną powieść kryminalną „Jeszcze tylko jeden nieboszczyk”.

W 1960 roku opublikował powieść „Las ciegas hormigas” (wyd. polskie „Ślepe mrówki”, Warszawa 1965), która zdobyła wiele nagród, m.in. Premio Nadal, najważniejszą z hiszpańskich nagród literackich, i Premio de la Crítica. Zdobył również Premio Planeta w 1971 roku za powieść „Seno” i Premio Nacional Narrativa przyznaną przez hiszpańskie Ministertwo Kultury w 2005 za trylogię „Verdes valles, colinas rojas” [„Zielone wzgórza, czerwone doliny”]. Zdaniem krytyków jest to jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat.

Akcja wielu jego książek umiejscowiona jest w baskijskiej, rybackiej wiosce Gexto, w której Pinilla jako dziecko i nastolatek spędzał rodzinne wakacje. W tym miejscu, jak w soczewce, skupiają się najważniejsze problemy i  tragedie społeczności baskijskiej i hiszpańskiej XX wieku.

Powieść „Pusty cmentarz”, która ukazała się w 2015 r., to jego przedostatnia książka. W przeddzień śmierci wydana została trzecia część opowieści detektywistycznych Samuela Esparty, „Cadáveres en la playa”.