Gard Sveen

Data urodzenia: 8 marca 1969
Miejsce urodzenia: Hamar
Tematyka: kryminal
Oficjalna strona: www.gardsveen.net';

Gard Sveen (1969) – z wykształcenia politolog, pracuje jako starszy radca w norweskim Ministerstwie Obrony Narodowej. Mieszka w Ytre Enebakk.

Zadebiutował w 2013 roku powieścią Ostatni pielgrzym – pierwszą powieścią z cyklu o policyjnym śledczym Tommym Bergmanie.

Jest jak dotąd jedynym w historii autorem, który za debiut otrzymał wszystkie trzy nagrody zarezerwowane dla tego typu literatury: Nagrodę Rivertona (2013), Szklany Klucz (2014) i Nagrodę Mauritsa Hansena (2014).

Do tej pory Rivertona i Szklany Klucz za debiut otrzymał tylko Jo Nesbø.

 

Z wykształcenia politolog, doradca w norweskim Ministerstwie Obrony Narodowej. Jest jedynym w historii Norwegiem, który za swój debiut, kryminał „Ostatni Pielgrzym”, otrzymał wszystkie krajowe nagrody zarezerwowane dla tego typu literatury: Nagrodę Rivertona, Szklany Klucz oraz Nagrodę Mauritsa Hansena – Świeża krew. Do tej pory Rivertona i Szklany Klucz za debiut otrzymał tylko Jo Nesbø. „Ostatni Pielgrzym” poza Norwegią i Polską ukazuje się w Brazylii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Finlandii, Słowacji i na Islandii.
Po polsku ukazały się już trzy książki Garda Sveena: Ostatni pielgrzym, Piekło otwarte i Roztańczona krew, zyskując uznanie czytelników.

 Mieszka w Ytre Enebakk.