Klaus Peter Wolf

Data urodzenia: 12 stycznia 1954
Miejsce urodzenia: Gelsenkirchen
Tematyka: kryminał
Oficjalna strona: www.klauspeterwolf.de';

Mieszka obecnie we wschodniofryzyjskim miasteczku Norden, w tej samej dzielnicy co bohaterka jego książek, komisarz Ann Kathrin Klaasen. Autor, podobnie jak ona, po długich latach spędzonych w Zagłębiu Rury, w rejonie Westerwald oraz w Kolonii, wyprowadził się na wybrzeże Morza Północnego i stał się Fryzyjczykiem z wyboru.

Jego książki i filmy były wyróżniane licznymi nagrodami. Otrzymał m. in. Nagrodę im. Anny Frank, Nagrodę im. Ericha Kästnera, kanadyjską nagrodę Rocky Award oraz Magnolia Award w Szanghaju.

Książki Wolfa zostały jak dotąd przetłumaczone na 26 języków i sprzedane w ponad 9 milionach egzemplarzy. Sfilmowano ponad 60 scenariuszy jego autorstwa, wiele z nich na potrzeby popularnych niemieckich seriali telewizyjnych:„Tatort” i „Telefon 110″.

Jego powieść Ostfriesensünde [„Grzech z Fryzji Wschodniej”] została wybrana przez czytelników strony „Krimi-Couch” na najlepszą powieść kryminalną w roku 2010.

Kolejna książka z serii o Ann Kathrin Klaasen pt.„Ostfriesenwut” [„Wściekłość z Fryzji Wschodniej”] w dniu premiery od razu zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów tygodnika „Spiegel” i zajmowała to miejsce przez kilka kolejnych tygodni.

Poprzedzające tomy („Ostfriesenangst”,„Ostfriesenmoor” i„Ostfriesenfeuer”) również przez wiele tygodni utrzymywały się na liście Top Ten tygodnika „Spiegel”.